wtorek, 27 stycznia 2015

Etgar Keret - Siedem dobrych lat - audiobook - recenzja

Ironia i błyskotliwy komentarz – te dwa określenia doskonale opisują „Siedem dobrych lat” Etgara Kereta. Publikacja jest dostępna w wersji papierowej i w formie audiobooka. Trzeba przyznać, że wersja dźwiękowa tym razem jest znacznie lepsza od drukowanej. 


Zawarte w zbiorze krótkie opowiadania o różnych aspektach życia osobistego autora i jego rodziny traktują równocześnie o kwestiach dużo bardziej ogólnych. Rzeczywistość to zdecydowanie za mało dla Kereta. Fakty rozwijają się w fikcyjne kontynuacje. Obserwacja i komentarz do szczegółu przechodzą płynnie w ogólną refleksję na temat człowieka, społeczeństwa i kondycji moralnej ludzkości. Brzmi to bardzo poważnie. W rzeczywistości przy lekturze i słuchaniu audiobooka można się momentami pysznie bawić. Izraelski pisarz jest mistrzem w tworzeniu błyskotliwych, czasami złośliwych, nieco ironicznych, trafnych komentarzy. Doskonale przeplata fantazje z rzeczywistymi wydarzeniami, ubarwia, upiększa i przeinacza. Wszystko doprawia mądrym humorem, spod którego przebija czasami melancholia. 



W „Siedmiu dobrych latach” opisuje czas od narodzin syna – Lwa. Tłem dla dorastania chłopca są wydarzenia polityczne, konflikt izraelsko-palestyński i poczucie nieustannego zagrożenia, z którym trzeba sobie radzić na wiele sposobów. Trudno wytłumaczyć małemu chłopcu, dlaczego powinien położyć się na ziemi, gdy zawyje syrena alarmowa. Łatwiej przyjąć, że to forma zabawy w kanapkę z pastrami. Przemienianie zagrożenia w zabawę, która może ocalić życie to zabieg doskonale znany z literatury i kina. Warto przypomnieć przy tej okazji film „Życie jest piękne” Roberto Begniniego, z którym od razu kojarzą się zabiegi z opowieści Kereta. Kluczowa jest w obu przypadkach troska o niewinność dziecka, chęć uchronienia go przed niebezpieczeństwem w możliwie jak najmniej inwazyjny sposób. 

 
Wybór Rocha Siemianowskiego na lektora mówionej wersji tej książki był strzałem w dziesiątkę. Jego rewelacyjny głos idealnie oddaje nastrój opowiadań. Można wręcz poddać się złudzeniu, że oto słuchamy samego autora, który snuje opowieści o minionych siedmiu dobrych latach. 



Recenzję opublikowano również w serwisie Biblionetka

Ocena: 6/6

Tytuł: Siedem dobrych lat. Audiobook
Autor: Etgar Keret
Czyta: Roch Siemianowski
Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna