piątek, 8 sierpnia 2014

Charles Duhigg - Siła nawyku - recenzja

Myślisz, że panujesz nad własnymi nawykami, wszystkie decyzje podejmujesz świadomie i nie dajesz się zwieść marketingowym sztuczkom? Pomyśl teraz o myciu zębów. Co sprawia, że są czyste? Miętowa pasta, dająca orzeźwienie i to przyjemne mrowienie w ustach? A może ktoś chciał żebyśmy właśnie tak uważali? Nawyki są potężnym czynnikiem wpływającym na decyzje zakupowe i na całe nasze życie. Ich umiejętne zdiagnozowanie i wykorzystanie tej wiedzy może pomóc w leczeniu nałogów, samodoskonaleniu, ale także manipulacji konsumentem. W Sile nawyku Charles Duhigg przytacza fascynujące historie zwyczajnych ludzi, którzy wpadali w pętlę szkodliwych przyzwyczajeń lub dzięki nawykom dochodzili do założonych celów; firm i organizacji, które odniosły spektakularny sukces dzięki wykorzystaniu nawyków konsumentów oraz społeczności, które zmieniały swoje przekonania. 


W pierwszej części książki autor omawia przypadki zmian, jakie zaszły w życiu pojedynczych osób za sprawą zdiagnozowania i zmieniania ich nawyków. Dzięki zautomatyzowanym czynnościom nawet ludzie ciężko chorzy, z uszkodzonymi fragmentami mózgu odpowiedzialnymi za pamięć są w stanie trafić do lodówki i zrobić sobie śniadanie. Zadłużeni alkoholicy wychodzą z nałogu i długów, odnoszą życiowe sukcesy za sprawą poznania schematu własnych przyzwyczajeń. Pętla nawyku to zaledwie trzy elementy (wskazówka, zwyczaj i nagroda), które mogą przyczynić się do obgryzania paznokci, nałogowego hazardu lub sukcesu w życiu zawodowym. Autor pokazuje wiele takich schematów (także na własnym przykładzie), co ułatwia zrozumienie jak działają nawyki. To właśnie ma kluczowe znaczenie, jeśli chcemy je zmieniać. Nie łudźmy się jednak, że lektura ta odmieni nasze życie od tak. Nie jest to typowy poradnik ani prosta instrukcja na szybki sukces w walce z naszymi słabościami. Siła nawyku jest tylko punktem wyjścia dla pracy nad przyzwyczajeniami, pomoże zrozumieć jak one działają, skąd się biorą i jak oszukać własny umysł. Mózg człowieka dąży do ciągłego uproszczenia otaczającego świata. Wielu kwestii nie analizuje, zastępuje zapamiętywanie i przetwarzanie wszystkich bodźców automatycznym powielaniem schematu. To dlatego tak łatwo wpaść w pułapkę podjadania orzeszków podczas oglądania telewizji. Charles Duhigg podpowiada jak podsunąć umysłowi inne bodźce, które zmienią pętle złych przyzwyczajeń. 

 
W drugiej części książki znajdują się przykłady firm i organizacji, które za sprawą wykorzystania siły nawyku pracowników lub klientów zmieniały się nie do poznania. To bardzo ciekawy fragment publikacji, poruszający kwestie marketingu i wpływania na zachowania konsumentów. Stawia pytanie o to, jak daleko można posunąć się w wywieraniu wpływu na klienta. Podaje przykłady drobnych zmian przyzwyczajeń, z pozoru nic nieznaczących, które wpłynęły na funkcjonowanie ogromnych korporacji. 



Trzecia część książki dotyczy nawyków w społeczeństwie. Szufladkowania rzeczywistości, co czasami prowadzi do ksenofobii czy rasizmu. Charles Duhigg przytacza przykłady zmiany nawyków, które przyczyniły się między innymi do zniesienia segregacji rasowej w Stanach Zjednoczonych. Na kilku przykładach pokazuje proste schematy, które wpłynęły na zmianę światopoglądu i zachowania całych społeczności. 



Siła nawyku to książka napisana zaskakująco dobrze. Czyta się ją jak powieść sensacyjną, z zainteresowaniem i bez znużenia encyklopedycznymi formułkami. Pomimo, że autor sięga do źródeł z pogranicza neurochirurgii, psychologii i socjologii, lektura nie jest typowo naukowa, nie nastręcza trudności laikowi. Warto sięgnąć po tę książkę z czystej ciekawości. Nawet jeśli nie wpłynie znacząco na nasze życie, czas poświęcony na jej przeczytanie nie będzie stracony. Często książki, których kampanie reklamowe realizowane są z ogromną pompą, okazują się rozczarowującymi gniotami, których nie da się przeczytać. Siła nawyku na szczęście taka nie jest. Publikację przełożono na trzydzieści jeden języków, przez wiele tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów New York Times`a. Obiecujące statystyki pokryły się z ciekawą i wartościową lekturą, której minusem jest to, że tak szybko się kończy. 



Ocena 5,5/6
Recenzja opublikowana także w serwisie Biblionetka



Tytuł: Siła nawyku
Autor: Charles Duhigg
Wydawnictwo: PWN 2013
Oprawa: miękka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz